To również nasza ojczyzna – list otwarty do Kurator Nowak

Homofobia w szeregach działaczy i działaczek PiS znana jest nie od dzisiaj. Jedną z osób wyrażających publicznie swój brak szacunku dla społeczności LGBT jest Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty.

Właśnie dlatego krakowski działacz Lewicy Razem – Kamil Maczuga – wystosował publiczny list do Pani Nowak. Zrobił to w nadziei, iż zmieni ona swoją postawę i dostrzeże w LGBT nie ideologie, a współobywateli którym również należy się szacunek i równe prawa.

Bo to także jest nasza ojczyzna!


Pani
Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty
Szlak 73,
31-153 Kraków

 

Szanowna Pani Kurator,

 

Zwracam się do Pani z apelem o zaprzestanie krzywdzących działań wobec społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Jako osoba pełniąca funkcje publiczne, ma Pani szereg możliwości, by poprawić sytuację osób słabszych oraz podnieść jakość debaty publicznej. Niestety, wykorzystuje Pani te narzędzia w przeciwstawnym kierunku. 

 

Niedawno skomentowała Pani wiadomość w serwisie Twitter, w której szykanowano uczestniczkę “Tęczowego Disco” ze względu na blizny po samookaleczeniach. Pani odpowiedź sugerowała, że młoda dziewczyna nie mogła znaleźć miłości wśród osób ze społeczności LGBT i dlatego cierpi. Problem jednak nie leży w społeczności LGBT, ale w tym, jak jest odbierana przez członków i członkinie polskiego społeczeństwa. Szerząca się przy okazji kolejnych wyborów mowa nienawiści, zwłaszcza wśród osób publicznych, jest czymś, co powinno się definitywnie skończyć. Jest Pani Małopolską Kurator Oświaty w moim najlepszym przekonaniu nie powinna Pani doprowadzać do sytuacji, w której krzywdzące słowa są kojarzone z odpowiedzialną funkcją sojusznika dzieci i młodzieży. 

 

Kilka miesięcy temu, podczas debaty w Nowym Sączu, powiedziała Pani, że nie zwraca się do mnie aktywisty, ale przede wszystkim członka społeczności LGBT, bo brzydzi się Pani ludźmi, którzy plują na swoją ojczyznę. Chciałbym tu zwrócić uwagę na to, że ta ojczyzna jest także moja nasza w Polsce żyje około dwóch milionów osób nieheteronormatywnych i niebinarnych. Mamy rodziny, bliskich, przyjaciół. Pracujemy, odprowadzamy podatki i próbujemy odnaleźć się w tej niełatwej dla nas rzeczywistości. Zasługujemy na szacunek tak samo, jak wszyscy inni ludzie. Jesteśmy nimi tak samo jak osoby heteronormatywne.

Wszystkie moje działania były motywowane troską o młode osoby LGBT z mniejszych miejscowości w Polsce. Wiemy, że 2/3 nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, ale nie przez sam fakt nie wpasowania się w narzucane normy, ale przez odrzucenie, potrzebę ukrywania swojej tożsamości, homofobiczne wypowiedzi w szkołach, kościołach, wśród bliskich i osób publicznych. Te młode osoby często nie dostają oczekiwanego wsparcia i zrozumienia, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne podejście osób pełniących funkcje publiczne. 

 

Na koniec chciałbym odnieść się do terminu, którego Pani oraz Pani koledzy – politycy, zaczęliście używać. Wyrażenie “ideologia gender”, które później ewoluowało w “ideologię LGBT”, jest terminem wymyślonym przez fundamentalistów w latach 50-tych XX wieku. Nigdy jednak nie chodziło o usystematyzowanie pojęć, gdyż aktualnie przeciwnicy praw osób LGBT interpretują ten termin dowolnie i nie mają wspólnej definicji rzekomej ideologii. Wiemy dobrze, że chodzi o homofobię w białych rękawiczkach. O odczłowieczanie lesbijek, gejów, osób biseksualnych czy transpłciowych. O to, by z pogardą mówić o ludziach, zasłaniając się ideologią. Nawet jeśli takie zachowania prawnie są dopuszczalne, to moralnie już z pewnością nie, zwłaszcza od osób pełniących funkcje publiczne.

 

Apeluję do Pani o zaprzestanie działań, które mogą być krzywdzące dla młodych ludzi. Jako aktywista, jako gej dorastający w małej wsi, jako człowiek. Nie chcę, by każdego dnia nastolatkowie LGBT musieli czytać homofobiczne wypowiedzi polityków i polityczek, by czuli się coraz mniej i mniej bezpiecznie. Los i życie tych osób zależy do nas wszystkich, dlatego apeluję o szacunek i rozsądne, odpowiedzialne działania, szczególnie w przestrzeni publicznej, jako sojuszniczka dzieci i młodzieży.

Z poważaniem
Kamil Maczuga

84837459_802875143520108_7775785294359429120_n (2)

SHARE IT:

Comments are closed.