Ameer Alkhawlany został bezprawnie deportowany do Iraku!

5.04.17 Sąd Okręgowy w Przemyślu uchylił doktorantowi z UJ, Ameerowi Alkhawlany’emu areszt argumentując, że przebywał on w Polsce legalnie, nie istniały podstawy do aresztowania go, a dotychczas tajne materiały ABW (w postaci jednej opinii na jednej stronie papieru) nie dowodzą jego winy.
Jednak tuż po uchyleniu aresztu przez sędziego służby specjalne wywiozły Ameera z aresztu w nieznane nam miejsce i wszczęły nielegalną procedurę deportacji. Deportacja była nielegalna, ponieważ procedura deportacyjna jest wciąż oficjalnie zawieszona.

Podczas deportacji Ameer został pobity, została mu wstrzyknięta nieznana substancja (prawdopodobnie środki uspokajające) oraz zmuszano go do podpisania dokumentów, których nie rozumiał.

W końcu po wielu godzinach niepewności Ameer skontaktował się z bratem, a ten przyjaciółmi w Polsce i poinformował najpierw, że został przywieziony do Irbilu w irackim Kurdystanie, następnie zaś wysłał maila, że jest już w swojej rodzinnej miejscowości, 60 km od Bagdadu.

Wczoraj protestowaliśmy przeciwko temu bezprawiu pod Collegium Novum.

ABW nie stoi ponad prawem! Jak mamy czuć się bezpiecznie w kraju, w którym służby mogą ot tak porwać niewinnego człowieka?

Wydarzenie na FB

Foto: Katarzyna Derda/Aparat Partyjny

SHARE IT:

Comments are closed.